Tiskové zprávy

C-energy vybírá dodavatele zařízení na energetické využití komunálního odpadu, zkušební provoz předpokládá zahájit již v 1. čtvrtletí 2027

 

Společnost C-energy úspěšně pokračuje v přípravě projektu instalace nového fluidního kotle na využití energie ze směsného komunálního odpadu. V červnu získala souhlasné „Jednotné environmentální stanovisko“ od Krajského úřadu Jihočeského kraje, nyní ukončila kvalifikační kolo výběrového řízení na generálního dodavatele stavby. Ten by měl být vybrán ještě do konce letošního roku.

 „Završili jsme kvalifikační fázi výběrového řízení na generálního dodavatele a očekáváme první nabídky uchazečů, kteří touto první fází prošli. Smlouvu s vítězem bychom rádi uzavřeli již na počátku roku 2025,“ uvedl Ivo Nejdl, jednatel společnosti C-energy.

Nový fluidní kotel se stane prvním zařízením na energetické využití komunálního odpadu v Jihočeském kraji. Zahájení zkušebního provozu předpokládá C-energy již v 1. čtvrtletí 2027. Ve stejném termínu začne odebírat také směsný komunální odpad z obcí v okolí, které podepsaly memoranda a zajistí tak svým občanům ekologické a ekonomické nakládání se směsným komunálním odpadem.

 Po únorovém vydání kladného stanoviska EIA je získání Jednotného environmentálního stanoviska dalším významným milníkem v povolovacím řízení. Dokument definuje podmínky stavby a provozu s ohledem na životní prostředí a je nezbytným podkladem pro povolení záměru stavebním úřadem.

Investiční záměr C-energy beze zbytku ctí principy tzv. cirkulárního hospodářství: počítá pouze s využitím odpadů, které nelze opětovně využít nebo recyklovat.

 „I s novým zařízením EVO chceme dostát své pověsti inovátora v oblasti energetiky a teplárenství. Ačkoli bude nový kotel schopný zpracovat až 50 tisíc tun směsného komunálního odpadu za rok, nalezli jsme technické řešení, díky kterému bude schopný efektivně spalovat i výrazně méně odpadu. Budeme tak připraveni i na situaci, kdy budou domácnosti lépe třídit odpad a obce v okolí dodají menší objem směsného komunálního odpadu než dnes,“ doplnil Ivo Nejdl.

 Investiční náklady na realizaci záměru dosáhnou 2,1 mld. korun. Pokrytí části nákladů zajistí již přiznaná dotace z Modernizačního fondu

 

23 / 02 / 2021

C-Energy přijala strategii Planá 2025: cílem je opustit spalování uhlí při současném snížení emisí CO2 o 92 procent do roku 2025

Společnost C-Energy Planá, která vlastní energetické zdroje v Plané nad Lužnicí a Táboře a je největším dodavatelem tepla a energií v regionu Táborsko, přijala strategii Planá 2025. Jejím cílem je při udržení konkurenceschopnosti a cenové dostupnosti tepla zcela opustit spalování uhlí a snížit do roku 2025 emise CO2 ze současných 120 tisíc na 11 tisíc tun za rok. Zásadní snížení emisí přinese již první etapa celé strategie, nahrazení spalování uhlí odpadní dřevní biomasou z regionu. Ukončení spalování uhlí přinese již v topné sezóně 2022/2023 snížení emisí o řádově 90 procent.

Celá zpráva

13 / 05 / 2020

C-Energy získala certifikaci a jako první využívá velkokapacitní baterii pro služby výkonové rovnováhy

Společnost C-Energy Planá obdržela certifikaci velkokapacitního bateriového úložiště, která umožňuje zařazení baterie do služby minutové zálohy (mFRP) a sekundární regulace (aFRP). Baterie o výkonu 4MW a kapacitě 2,5 MWh již předtím prošla úspěšným testováním. C-Energy tak jako první spustila její plný provoz pro pokrytí služeb výkonové rovnováhy.

Celá zpráva

29 / 04 / 2020

C-Energy získala 51,95 procent akcií Teplárny Tábor

Společnost C-Energy Planá získala od společnosti Uniper Kraftwerke 51,95 procenta akcií Teplárny Tábor. Akvizice přinese důležitou stabilizaci v oblasti dodávek tepla a energií v aglomeraci Tábor – Sezimovo Ústí – Planá nad Lužnicí. Sjednocení centrálního zásobování teplem s odběrem téměř 900 tisíc GJ ročně znamená také významný ekologický přínos do budoucnosti.

Celá zpráva

21 / 11 / 2019

Bateriové úložiště Siestorage v C-Energy Planá zvítězilo v soutěži ČEEP

Bateriové úložiště v C-Energy Planá, které využívá technologii Siemens Siestorage, má výkon 4 MW a garantovanou kapacitu 2,5 MWh po dobu 10 let a je tak největším bateriovým úložištěm v České republice. Tento týden projekt zvítězil v soutěži Český energetický a ekologický projekt, stavba, inovace roku 2018.

Celá zpráva